Ústřední hasičská škola

přihlásit
Táborová základna SH ČMS

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) - Ústřední hasičská škola Jánské Koupele

• Pobočný spolek Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska s vlastní právní subjektivitou.
  • Zabezpečuje vzdělávání dobrovolných hasičů (odborná příprava JSDHO a školení členů a funkcionářů SH ČMS.
  • Centrální táborová základna SH ČMS.
  • Ostatní činnost zaměřena zejména na dětskou klientelu ( školy v přírodě, ozdravné pobyty, soustředění sportovních škol, volnočasové víkendové pobyty apod.).

Situování a historie školy

• Objekt školy se nachází v oblasti přírodního parku Moravice, leží na břehu stejnojmenné pstruhové řeky ve vyhledávané rekreační oblasti Jánské Koupele.
  • Klidné prostředí v krásné přírodě, omezené ekonomické využívání krajiny, vysoká lesnatost.
  • Vhodnost lokality pro rekreační účely potvrzují i její parametry z hlediska čistoty ovzduší, čistoty vod a estetiky životního prostředí.
  • Klima srovnáváno s Karlovou Studánkou.
  • V okolí celá řada zajímavých turistických cílů.
  • Původně objekt školy byl součástí dřívějších lázní a poskytoval lázním hospodářské zázemí (elektrárna, zahradnictví, prádelna) a byla zde ubytována část lázeňského personálu.
  • Po válce dlouhodobě nevyužíván, v roce 1974 zakoupen dobrovolnými hasiči, od roku 1976 slouží jako vzdělávací zařízení a táborová základna pro dobrovolné hasiče.

Charakteristika objektu a okolí

K dispozi je:

• 50 lůžek v pokojích s vlastním sociálním zázemím
  • 20 lůžek v pokojích se společným sociálním zázemím
  • 43 lůžek ve zděných chatkách s vlastním sociálním zázemím
  • 40 lůžek v jednoduchých dřevěných chatkách
  • Učebna pro 50 osob s interaktivní tabulí
  • Učebna pro 25 osob s interaktivní tabulí
  • Sál pro 80 osob
  • Sportovní sál
  • Vlastní kuchyně a jídelna pro 80 osob
  • Většina pokojů vybavena televizorem
  • Zabezpečeno připojení na internet v celém objektu
  • Stoly pro stolní tenis, posilovací stroje, kulečník, elektronické šipky
  • V půdním prostoru polygon pro praktický výcvik nositelů dýchací techniky
  • Venkovní pracoviště (polygon) pro praktický výcvik kurzů ochrany obyvatelstva
  • Víceúčelové oplocené hřiště s umělým povrchem
  • Hřiště pro plážový volejbal
  • Menší lezecká stěna uvnitř objektu
  • Široké vybavení sportovními potřebami, včetně lodí
  • Ve vzdálenosti cca 4 km je moderní lanové centrum pro děti i dospělé
  • Ke škole přiléhají rozsáhlé louky, vhodné k různým hrám
  • Okolní pozoruhodná příroda umožňuje řadu pěkných procházek
  • V dostupné vzdálenosti je mnoho zajímavých cílů pro cyklistické, automobilové a autobusové výlety (Kružberská přehrada, Slezská Harta, zámky Hradec n. Moravicí a Raduň, arboretum Nový Dvůr, Opava atd.). V dostupné vzdálenosti jsou ale i Jeseníky a Beskydy.

Služby, které škola zabezpečuje

a) odborná příprava pro členy jednotek sborů dobrovolných hasičů (na základě pověření GŘ HZS ČR, který i stanovuje pravidla této odborné přípravy)

b) školení pro členy a funkcionáře SH ČMS

• Školení funkcionářů SDH (např. starostů SDH, vedoucích mládeže)
  • Univerzita dobrovolného hasiče – tříleté studium pro funkcionáře SH ČMS (4 víkendy za rok), ve spolupráci s VŠB TU Ostrava, studium obsahující některé prvky vysokoškolského studia (hodnocení kreditním systémem, slavnostní zakončení v aule VŠB TU Ostrava atd.)
  • Pro seniory plánujeme zabezpečit univerzitu 3. Věku (což již v minulosti ve spolupráci s VŠB TU Ostrava bylo realizováno)
  • Rekreace zasloužilých hasičů (snažíme se obohacovat o přednášky z prevence kriminality, zdravého životního stylu apod.)

c) vzdělávací akce (projekty) financované EU

d) akce pro děti a mládež (zimní a letní tábory, Letní škola instruktorů, víkendové volnočasové aktivity, školy v přírodě, ozdravné pobyty, soustředění sportovních škol, adaptační kurzy atd.)

e) školení pro organizace a podniky

f) kolektivní i rodinná rekreace